Fudbaleri Leotara provode dane na pripremama pod vođstvom novog trenera Zorana Šarabe. Prvo se radi na kondiciji, zatim će uslijediti uigravanje timova, a istovremeno se radi i na formiranju igračkog sastava. Većina tima je kompletna, ali kako nam otkriva trener Šaraba, još uvijek se traži jedan napadač.
– Veći dio tima je kompletiran. Trenutno nam samo nedostaje jedan napadač, a uskoro će nam se pridružiti i dvojica igrača iz Nigerije koji su u procesu dobijanja vize, počinje razgovor Zoran Šaraba.
Zoran Šaraba ima jasnu sliku kako želi da izgleda njegov Leotar. Želi fudbal sa visokim intenzitetom, pun trke i dinamike.
– Ja sam trener koji preferira visoki ritam igre, želim da moji timovi diktiraju tempo utakmice. Ako želite stvarati mlade igrače, onda oni moraju igrati na taj način od najmlađih kategorija. Mi u Bosni i Hercegovini i Srbiji generalno imamo taj problem u fudbalu, sve se igra u nekoj zoni, čekamo grešku protivnika, a ja preferiram dinamiku, visok intenzitet igre sa mnogo prodora i ponavljanja.
Šaraba najavljuje besprijekorno pripremljen Leotar koji će biti izazov za sve protivnike.
– Vjerujem da ćemo imati potentan tim, fizički veoma spreman. Nećemo dati nikome olakšicu. Rekao sam momcima na treningu, ko nas želi pobijediti morat će nas nadtrčati, biti fudbalski kvalitetniji i mi ne smijemo imati loš dan. Ako se sve to poklopi, moramo pružiti ruku boljem. Bit ćemo tvrd orah za sve, sezona je duga, a odlučujuća će biti i šira klupa. Siguran sam da imamo 17-18 igrača koji se potpuno ravnopravno bore za mjesto u timu.
Nakon toga, Šaraba govori o svojim ambicijama, koje su vrlo jasne.
– Moje i klupske ambicije su da se borimo za vrh tabele. Na zimu ćemo sjesti, analizirati i vidjeti da li smo u skladu s našim ambicijama.
Zoran Šaraba dugo nije bio u Trebinju, ali osjeća da je sada pravo vrijeme da vrati jedan fudbalski dug Leotaru.
– Proveo sam šest godina daleko od kuće i mislim da je sad vrijeme da se vratim u Trebinje. Otišao sam prije 35 godina iz Trebinja i sada želim otplatiti jedan fudbalski dug mom klubu i gradu, pomoći da se Leotar vrati na vrh našeg fudbala. Leotar je brend bivše Jugoslavije i zaslužuje biti tamo gdje mu je mjesto. Također, želim ponovno organizirati omladinsku školu jer Leotar je nekada izbacivao kvalitetne igrače i to treba ponoviti.
Dok je bio u inostranstvu, Šaraba je pratio događanja u Leotaru i općenito bh. fudbalu.
– Uvijek sam bio tu negdje prisutan. Imam dosta prijatelja ovdje, pa sam tako pratio Premijer ligu i Prvu ligu. Znam šta me očekuje. Bez obzira na sve, uvijek sam optimista. Nisam osoba koja samo kritikuje. Vidim pozitivne promjene u bh. fudbalu, ulaže se u infrastrukturu, radi se na terenima, najavljuje se VAR. Sve ovo će doprinijeti usponu bh. fudbala. Ali, sve je na nama. Mislim da ne trebamo gledati sve crno, trebamo vidjeti i pozitivne primjere.
Kao neko ko je radio s mladim igračima u inostranstvu, Šaraba voli pružiti priliku mladim igračima, pa nas je zanimalo kakva je situacija s tim u Trebinju.
– Zaista sam pozitivno iznenađen onim što sam zatekao. Tu su Lakić, Spajić, Vuković, Pandžić, Kolak, sigurno ću zaboraviti nekoga. To je niz mladih igrača od 16-18 godina koji samo trebaju kvalitetan rad i pristup, a talenta ima.
Prvu pripremnu utakmicu Leotar će odigrati ovog vikenda protiv Igala.
Izvor: ( sport1.oslobodjenje.ba / Fudbalski.com )


