(FOTO) Kodro debitovao pobjedom, utakmica sa Lihtenštajnom donijela više pitanja nego odgovora

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je ugostila Lihtenštajn u susretu petog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a meč je okončan rezultatom 2:1.

Sa mnogo optimizma ušla je reprezentacija BiH u večerašnji duel sa Lihtenštajnom. Nakon pobjede protiv Islanda i tri vezana poraza bez postignutog gola, naše šanse za plasman u velikoj su mjeri smanjene, pa je večerašnja utakmica svakako bila biti ili ne biti za naš nacionalni tim.

Nismo mogli previše razmišljati o Lihtenštajnu, morali smo se posvetiti isključivo sebi, a novi selektor Meho Kodro izveo je zanimljiv početni sastav, u kojem su Adi Nalić i Nemanja Bilbija iznenađujuće dobili mjesta startera, a u sistemu igre 3-5-2 mjesto na lijevoj strani je dobio Ermedin Demirović.

Nije moglo krenuti bolje za naš tim, već u trećoj minut nakon duge lopte Pjanića ka Demiroviću gosti loše čiste i lopta dolazi do Bilbije. Bilbija gradi loptu i odigrava povratnu za Džeku, koji bez većih problema završava akciju pogotkom.

Očekivalo se da nakon pogotka Džeke krenemo ka golu gostiju još odlučnije, no osim nekoliko polušansi nismo previše prijetili. Tako je bilo sve do 18. minute, kada naš tim kreće u kontranapad poslije kornera za goste. Bilbija proigrava Džeku, on šutira a Lechinger loptu ubacuje u vlastitu mrežu.

Sada smo već imali sigurniju prednost, no već u 21. minuti smo upali u probleme. Silvio Wolfinger je nakon loše postavke naše odbrane, koja nije adekvatno izašla u blok, maestralnim pogotkom, jednim od najljepših koje je u historiji primio naš nacionalni tim u historiji, savladao Šehića.

Unio je ovaj gol bez dileme nervozu u igru reprezentacije BiH. Imali smo posjed lopte, a gosti uglavnom nisu ozbiljnije prijetili našem golu, no i mi smo bili jalovi pa je bilo jasno da nećemo biti u stanju na taj način zaprijetiti golu gostiju.

Prvi dio susreta je okončan sa još nekoliko polušansi za naš tim i jednom polušansom za goste, ali bez promjene rezultata. Drugi je otvoren nešto bolje od strane naše reprezentacije, koja je podigla tempo i stvorila već u prvih pet minuta pritisak na gol gostiju, no oni su ponovo majstorski usporili tempo igre, pa se vrlo brzo ušlo u sličan ritam koji smo gledali kroz većinu prvog dijela.

Oko 60. minute, gosti su uputili nezgodan udarac ka našem golu i bilo je evidentno da nismo u utakmici na adekvatan način. Gosti su doduše u drugom poluvremenu pravili puno manje problema pred našim golom, ali je naša neadekvatna igra onemogućavala da i mi priđemo njihovom golu.

Tako se u posljednjih deset minuta utakmice ušlo sa samo jednim golom prednosti za naš tim, pa je nervoza bila sve veća. U završnici meča, bilo je evidentno da je naš tim svježiji i da gosti nemaju više snage ni da zadrže loptu po nekoliko sekundi u posjedu. No, nikako nismo mogli do gola, a u nekoliko navrata smo bili blizu.

Do kraja utakmice, Krunić je nakon jedne lijepe akcije postigao pogodak za naš tim, ali je on naknadno poništen zbog nedozvoljene pozicije. Golova više nije bilo, pa je naš tim upisao tri boda, ali imat će mnogo posla u narednom periodu, jer ono što smo gledali protiv Lihtenštajna nije dobro.

Naš tim sada ima šest bodova, četiri manje od Slovačke koja je večeras poražena od Portugala. Deset bodova ima i Luksemburg, koji je dobio Island.

BiH – Lihtenštajn 2:1 (2:1)
Stadion: Bilino polje, Zenica