(FOTO) Odlično izdanje Sarajeva protiv Veleža: Bordo tim napravio veliki korak ka Evropi

Sarajevo i Velež večeras su na stadionu Koševo odmjerili snage u susretu 29. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, a meč je okončan rezultatom 3:0 za Sarajevo.

Sarajevo i Velež se bore za plasman u Evropu i večerašnja utakmica bila je svakako bitna za oba tima, iako, treba to istaći, Veležova pozicija je neuporedivo komotnija. U ovu utakmicu Velež je ušao sa 49 bodova, Sarajevo sa 42, a iako su oba tima bila na pozicijama koje garantuju plasman u Evropu, Sarajevo je bilo pod puno većim imperativom pobjede, jer bi eventualni kiks u ovom meču značio da Sloga već u narednom kolu u direktnom duelu sa Sarajevom može sustići Bordo tim.

Večeras se još jednom vidjelo da MUP Kantona Sarajevo apsolutno nije adekvatno osmislio ideju sa kabinama za pretres navijača uoči utakmica, koja je od ovog meča promovisana i na stadionu Koševo. Najvjerniji navijači Sarajeva, Horde zla, protestno su odbili navijati u večerašnjoj utakmici nakon što je veliki broj navijača zakasnio na početak utakmice. Jer je akcija MUP-a, kako smo već istakli, jako loše osmišljena.

Tako su navijači Sarajeva prvo sklonili transparente, potom su skupa sa navijačima Veleža skandirali ime Vedrana Puljića, a onda su iz protesta napustili stadion. No, okrenimo se samoj utakmici.

Sarajevo je večerašnji meč počelo sa nekoliko promjena, a svakako su najbitnije bile povratak u početni sastav Renana Oliveire, te nakon dugo vremena prilika od prve minute za Crnogorca Marka Matanovića. Upravo su njih dvojica najzaslužniji što je Sarajevo u gostima kod Zrinjskog podiglo nivo igre u drugom poluvremenu i potpuno nadigralo aktuelnog prvaka BiH.

Sarajevo je već u prvoj minuti stiglo do vodstva u večerašnjoj utakmici. Čataković je lijepo prošao i ubacio, pronašao je Renana, a Brazilac je potvrdio povratak u dobar ritam pogotkom u drugoj vezanoj utakmici. Nije se Sarajevo tu zaustavilo, imalo je još nekoliko opasnih napada u prvih desetak minuta, a golman Hadžikić je zaustavio pokušaj Renana nakon petnaestak minuta igre.

Potom je u 24. minuti Čataković sjajno spustio dubinsku loptu i majstorski šutirao, ali je još ljepše odbranio Osman Hadžikić. Imalo je Sarajevo još jedan pokušaj preko Čatakovića, koji je u tandemu sa Renanom izgledao jako dobro, dok je Velež u prvom dijelu prijetio samo dva puta preko Dine Halilovića, čiji su udarci bili prilično bezopasni za gol Sarajeva.

Drugi dio je otvorio pokušaj Anđušića sa distance, koji nije bio previše opasan. Na drugoj strani je sa tridesetak metara šutirao Džafić, ali i njegov udarac, iako je bio blizu, ipak je otišao pored gola. Uslijedio je period mirnije igre, ali je Sarajevo ipak imalo kontrolu, koju je krunisalo u 62. minuti pogotkom nakon brze kontre.

Rezervista Kyeremeh je u završnici dodao do Čatakovića, koji je šutirao sa pozicije izvan šesnaesterca i savladao nemoćnog Hadžikića za udvostručenje prednosti Bordo tima i za nastavak svoje sjajne golgeterske serije. Sarajevo je tako bilo blizu pobjede, a u 68. minuti Čataković je mogao završiti posao, ali Hadžikić sjajno brani još jedan njegov udarac.

Rezervista Mihael Mlinarić unosi novu energiju u igru Veleža, te stvara veliku šansu za Šikala, čiji udarac iskosa brani Iliev. Ipak, Šikalo je imao usamljenog Haskića u sredini, ali je bio u toj situaciji sebičan.

Imao je Velež još jednu šansu da dode do smanjenja zaostatka, i to u 80. minuti, kada je Tarik Kapetanović napravio prekršaj u svom kaznenom prostoru nad pomenutim Mlinarićem. Hrkać je preuzeo odgovornost, nije ni šutirao previše loše, ali sjajno ga je pročitao Iliev i odbranio je njegov pokušaj.

Tako je Sarajevo zadržalo sigurno vodstvo uoči same završnice utakmice, a iako je Velež bio mnogo više napadački orijentisan od Bordo tima u završnici meča, nije uspio doći do gola. Najveću šansu imao je u sudijskoj nadoknadi Haskić, ali nije bio precizan. Umjesto toga, Sarajevo je stiglo i do trećeg pogotka, a rezervista Hasić je postigao sjajan pogodak nakon još jednog dodavanja Kyeremeha.

Velež je ostao na trećem mjestu sa 49 bodova, te ni teoretski ne može stići drugoplasirani Zrinjski. S druge strane, Sarajevo ima 45 bodova, četiri više od Posušja i Sloge, koji su na petom i šestom mjestu.