(FOTO) Reprezentacija BiH teškim porazom u Rumuniji okončala nastup u B Ligi nacija

Fudbalska reprezentacija BiH večeras je okončala nastup u Ligi nacija za sezonu 2022/2023, porazom od Rumunije u Bukureštu rezultatom 4:1. Poraz nije značajnije ugrozio našu poziciju jer smo još ranije osigurali prvu poziciju u našoj grupi, pa smo večeras igrali najviše za prestiž.

Kao što je ranije obećao, selektor Ivaylo Petev je zamijenio veliki broj standardnih fudbalera, a zaigrao je u formaciji sa tri igrača u zadnjoj liniji. Debitovao je defanzivac Besim Šerbečić, baš kao i veznjak Dario Šarić, a u formaciji 3-5-2, naša se reprezentacija odlučila na nešto defanzivniju varijantu igre.

Rumuni su bili pod imperativom pobjede, imali su posjed lopte na svojoj strani i nastojali su napasti, ali osim nekoliko opasnijih napada po krilnim pozicijama, Rumuni su većinom bili bezopasni. S druge strane, nije ni naš tim previše prijetio, pa smo uglavnom gledali fudbalsku uspavanku i čekanje prve greške. Reprezentacija BiH je zaprijetila dva puta nakon prekida, a glavom su bezuspješno pokušavali Adnan Kovačević i Besim Šerbečić, dok je Šarić udarcem sa distance pogodio Demirovića i umalo prevario Radua.

Činilo se da bi na poluvrijeme moglo da se ode bez golova, ali u 38. minuti naša odbrana potpuno je pukla. Šarić je loše vratio loptu, Rumuni je otimaju i Bancu lijepom loptom pronalazi Mana, a ovaj rutinski matira Vasilja. Pomoćni sudija podiže zastavicu i gol je poništen, ali VAR naknadno pokazuje da ofsajda nije bilo, te je pogodak priznat i uslijedila je radost za Rumune.

Osim toga što su Rumuni došli do vodstva, naša igra je potpuno pala i do kraja prvog poluvremena Rumunija je stvorila tri velike šanse te je bilo mnogo sreće za reprezentaciju BiH što je na poluvrijeme otišla samo sa pogotkom zaostka.

Cimirota na poluvremenu mijenja Vladan Danilović, dok Hrvoje Miličević svoje mjesto prepušta Harisu Duljeviću, te se naša formacija mijenja u 4-2-3-1, a igra postaje za kratko vrijeme neuporedivo bolja. Rumuni su se, htjeli to ili ne, postavili u blok i većinom prešli iza lopte, a posjed lopte je sve više i više bio na našoj strani.

U 59. minuti, bolja igra našeg tima umalo se isplatila. Duljević je unio dosta živosti u našu ofanzivu, a lijepo je centrirao do Prevljaka, koji se okreće i šutira, no Radu brani i odbija loptu u korner. Gojak iz kornera centrira, ali udarac Saničanina glavom odlazi malo pored gola.

Blizu pola sata bolje igre našeg nacionalnog tima ipak nije rezultiralo ozbiljnijom, stopostotnom šansom za postizanje gola, a prvu svoju šansu u drugom poluvremenu Rumuni su iskoristili. Naivno je pukla naša odbrana u 73. minuti, a rezervista Puscas je vrlo lako postigao pogodak nakon ubačaja na drugu stranu i djelovalo je da je meč riješen.

Rumune je novi pogodak definitivno dodatno podigao, te su ponovo imali period igre kao u finišu prvog poluvremena, no prije toga je Edin Džeko barem nakratko vratio nadu našoj reprezentaciji pogotkom za 2:1 u 77. minuti, nakon ubačaja Amara Dedića.

Samo što se krenulo s centra, naša odbrana je ponovo ispala, Ratiu je pogodio za 3:1 i tada je i definitivno bilo jasno da će Rumunija slaviti pobjedu. Do kraja meča, Rumuni su stigli do još jednog pogotka, a mrežu našeg tima zatresao je Puscas u 86. minuti. Srećom, meč je okončan tim rezultatom.

Poraz nas nije previše poremetio, niti je mnogo pomogao Rumuniji, s obzirom na to da je Finska savladala Crnu Goru kao gost. Stoga je drugo mjesto iza Bosne i Hercegovine koja je osvojila 11 bodova zauzela Finska sa osam bodova, treća je završila Crna Gora sa sedam bodova, a četvrtoplasirana Rumunija također sa sedam bodova, ali i sa lošijim međusobnim omjerom od Crne Gore.

Rumunija – Bosna i Hercegovina 4:1 (1:0)
Stadion: Giulesti, Bukurešt
Gledalaca: 8000
Sudija: Halil Umut Meler (Turska)
Strijelci: 1:0 – Man (38), 2:0 Puscas (73), 2:1 – Džeko (77), 3:1 – Ratiu (79), 4:1 – Puscas (86)
Žuti kartoni: /

Rumunija: Radu, Ratiu, Rus (83. Nedelceanu), Burca, Bancu, Marin (64. Baluta), Olaru, Stanciu, Man (64. Cordea), Sorescu (56. Camora), Alibec (64. Puscas). Selektor: Edward Iordanescu.

Bosna i Hercegovina: Vasilj, Dedić, Miličević (46. Duljević), Kovačević (25. Saničanin), Šerbečić, Ćivić (61. Kolašinac), Cimirot (46. Danilović), Gojak, Šarić (71. Džeko), Demirović, Prevljak. Selektor: Ivaylo Petev.