(FOTO) Sarajevo u prekrasnom ambijentu slavilo u derbiju protiv Željezničara

U sjajnom ambijentu na stadionu Koševo, pred više od 20 hiljada gledalaca, večeras je odigran jubilarni 150. sarajevski gradski derbi. Više razloga za radost imali su navijači domaćeg tima jer je Bordo tim slavio pobjedu 3:0.

Ušla su oba tima u derbi sa optimizmom nakon domaćih pobjeda u prošlom kolu, naročito Željezničar jer je trijumfom u derbiju nad Širokim Brijegom u posljednjim minutama utakmice prekinuo niz od pet uzastopnih poraza, a time je i nagovijestio izlazak iz krize.

Željezničar je uoči ovog derbija imao psihološku prednost, jer je protiv Sarajeva neporažen preko dvije godine, a prošle sezone je dva puta nadoknadio dva gola zaostatka protiv gradskog rivala, oba puta u posljednjim minutama utakmice. Oba tima su u najavi isticala želju da večeras probaju doći do pobjede, a meč je bolje otvorilo Sarajevo, koje je visokim presingom stvaralo gostima probleme u organizaciji igre, te je imalo nešto veći posjed. Prvi put je Bordo tim u okvir gola šutirao u 11. minuti, no prizeman udarac Hasića sa distance nije previše zabrinuo Muftića, baš kao ni kasniji sličan pokušaj Mustafića.

Željezničar je već nakon petnaestak minuta uspostavio ravnotežu, potom i blagu inicijativu, ali uglavnom je bio dosta bezopasan za gol domaćih. Izuzetak su prekidi, tačnije korneri, nakon kojih su pokušavali Jašarević i Cocalić, ali obojica su šutirali preko gola.

Prijetio je i 150. derbi da krene stranputicom kojim su otišli mnogi raniji i da preraste u dosadnu i frustrirajuću utakmicu obilježenu greškama i nervozom sa obje strane, no u 26. minuti Koševo je eksplodiralo i domaći navijači su otišli u euforiju.

Nakon akcije na lijevoj strani, Renan se izvukao na liniju šesnaesterca, sačekao da se u sredinu ubaci Ajdin Hasić, te ga pronašao vrlo odmjerenim ubačajem. Hasić je šutirao glavom, Muftić je intervenisao i odbio loptu ponovo do Hasića, a ovaj se dobro snalazi i iz drugog pokušaja matira golmana Željezničara.

Uslijedio je višeminutni prekid igre uzrokovan bakljadom navijača na sjevernoj tribini, koji su večeras slavili 36. rođendan, a gol Hasića im je pružio priliku za adekvatnu proslavu. Nakon što je meč nastavljen, Sarajevo je imalo još jednu šansu, ovaj put nakon akcije po desnoj strani. Prizemni ubačaj u sredinu ispratio je Julardžija, čiji je aktraktivan pokušaj petom ipak otišao preko gola.

Željezničar je u prvom poluvremenu imao šest kornera, Sarajevo nijedan, a nakon šestog, izvedenog u završnici sudijske nadoknade, gosti su smatrali da je Jašarević fauliran u kaznenom prostoru Sarajeva i da su gosti trebali dobiti penal. Sudija Miloš Gigović svirao je prekršaj za Sarajevo, a brzo nakon toga, Bordo tim je došao do drugog gola.

Ovaj put Sarajevo je odigralo akciju po desnoj strani, a u sredinu je centrirao Hasić. Njegov pokušaj centaršuta je izblokiran, ali je lopta našla put do Renana, koji preciznim udarcem matira nemoćnog Muftića i donosi Sarajevu prednost od dva gola na poluvremenu.

Željezničar je morao u drugom dijelu krenuti otvorenije, no ponovo je imao problem da ozbiljnije zaprijeti. Zato je Sarajevo novu dobru šansu imalo u 54. minuti. Ziljkić je proigrao Radovića, a ovaj lucidnim pasom u šansu izbacio Avramovskog, čiji je udarac krajnjim naporom izblokirao Amar Drina.

Nedugo nakon šanse za Avramovskog, nova bakljada je donijela još jedan duži prekid, koji je dodatno usporio niži tempo igre u kojem se igralo drugo poluvrijeme.

Malo toga se dešavalo sadržajno u drugom dijelu susreta. Bilježimo još tek pokušaje Nedima Mekića koji ide pored gola, te Francisa Kyeremeha kojeg Muftić brani.

Hamza Čataković je u 88. minuti zamijenio na terenu Renana Oliveiru, a minutu kasnije već je bio u šansi da zaključi ovu večer pogotkom. Odličnu loptu je poslao Kyeremeh, Čataković se namjestio, gađao, ali je Vedad Muftić spasio svoj tim ubjedljivijeg poraza.

U trećoj minuti sudijske nadoknade Željezničar stiže do pogotka preko Dženana Haračića nakon prekida, ali je zastavica pomoćnika Miloša Gigovića Damira Lazića u zraku i gol je poništen. Odmah u narednom napadu Sarajevo ovjerava pobjedu preko Hamze Čatakovića. Što mu nije pošlo u 89. minuti jeste u četvrtoj minuti sudijske nadoknade. U akciji su rezervisti, Duraković je odlično centrirao sa lijeve strane, a Čataković pogađa za 3:0, što je bio i konačan rezultat.

Sarajevo – Željezničar 3:0 (2:0)

Stadion: Olimpijski stadion Asim Ferhatović Hase, Koševo

Gledalaca: 22000

Sudija: Miloš Gigović (Gradiška)

Strijelci: 1:0 – Hasić (26), 2:0 – Renan (45+3), 3:0 – Čataković (90+4)

Žuti kartoni: Mekić, Galić (Željezničar)

FK Sarajevo: Šahinović, Beganović, Soldo, Đuričković, Radović (od 79. Duraković), Julardžija, Mustafić, Avramovski (od 76. Anđušić), Ziljkić (od 76. Kyeremeh), Hasić, Renan (od 88. Čataković)

FK Željezničar: Muftić, Galić, Drina, Cocalić, Jašarević (od 85. Ovčina), Biber (71. Drljo), Mekić, Štilić (71. Štilić), Allyson (46. Ćosić), Amoah (od 85. Haračić), Krpić.