(FOTO) Velež dobio još jedan derbi: Rođeni nadigrali Sarajevo i prišli mu na samo bod

Velež i Sarajevo večeras su derbijem Bosne i Hercegovine otvorili 16. kolo Premijer lige BiH, a meč je okončan rezultatom 1:0 za domaće.

Ušla su oba tima sa optimizmom u večerašnji duel nakon što su u proteklom periodu zabilježili dosta solidne rezultate i svojim igrama su opravdali ulogu vrlo ozbiljnih kandidata za plasman na međunarodnu scenu. U posljednjoj domaćoj utakmici Velež je sa 3:0 savladao Zrinjski te je i večeras želio pružiti partiju na sličnom nivou, dok je Sarajevo sa 6:2 pregazilo Tuzlu, pa je bilo jasno da i jedni i drugi imaju čemu da se nadaju u ovom meču.

Sarajevo je nešto bolje krenulo, ali već nakon desetak minuta Velež je preuzeo inicijativu i počeo je stvarati poluprilike pred golom Bordo tima. No, Sarajevo se solidno branilo, pa utakmica i nije obilovala prevelikim brojem šansi i uzbuđenja i bila je gotovo na nivou uspavanke. Tek bi povremeno udarci sa distance ili ubačaji sa strane napravili malu pometnju pred nekim od golova. Tek u 33. minuti Velež je šutirao u okvir gola, ali je Šahinović bez problema zaustavio loptu nakon udarca Suljića.

Novu šansu Velež je imao u 40. minuti, kada je snažan udarac Vehabovića sa distance ponovo zaustavio Šahinović, a bila je to ujedno i posljednja šansa u jako nesadržajnom prvom dijelu. Drugo poluvrijeme je ipak bilo dosta bolje.

Krenulo je novim pokušajem Veleža sa distance, a opet je Šahinović uspio da zaustavi loptu, da bi nekoliko minuta kasnije bio izblokiran Peco, nakon lijepog ubačaja Oreča poslije prodora. Šahinović je bio uspješan i u 60.minuti kada je poslije sjajnog prodora i ubačaja Oreča probao Šikalo, ali bila je to najava onoga što će se uskoro desiti.

U 65. minuti, lopta je nakon centaršuta Šturma sa lijeve strane zakačila Beganovića i promijenila smjer, malo zbunivši time odbranu Sarajeva. To je na najbolji mogući način iskoristio Edo Vehabović, koji je zatresao mrežu Sarajeva za veliku radost domaće publike.

Pokušalo je Sarajevo izmjenama da se vrati u igru, i uspjelo je doći do inicijative, ali dijelom i zbog činjenice da je Velež odlučio voditi puno više računa o svom golu. Iz takve igre, Sarajevo je stiglo do pogotka u 79. minuti. Renan je poslao dijagonalnu loptu do Beganovića, ovaj od prve spušta do Kyeremeha, a krilni igrač Sarajeva pogađa mrežu Veleža. Međutim, gol je poništen zbog nedozvoljene pozicije i Velež je zadržao vodstvo.

Do kraja meča, promjena nije bilo, pa je Velež imao čemu da se raduje, a njegova pobjeda je, kad se cjelokupan utisak sabere, bila potpuno zaslužena. Velež ima 30 bodova i nalazi se na četvrtom mjestu, a za Sarajevom zaostaje samo jedan bod. Lider Borac ima 36 bodova i meč manje od Veleža i Sarajeva, dok je Zrinjski drugi sa 32 boda, a i on ima meč manje od večerašnjih rivala.

FK Velež – FK Sarajevo 1:0 (0:0)
Stadion: Rođeni, Mostar