(FOTO) Željezničar uz dosta muke slomio otpor Igmana i približio se vrhu tabele

Željezničar i Igman večeras su na Grbavici odigrali zaostali meč prvog kola Premijer lige BiH, a utakmica je okončana rezultatom 1:0.

Nakon sjajnog otvorenja sezone odlično odigranim evropskim utakmicama, a potom i vrlo sigurne i uvjerljive partije te pobjede nad Borcem, Željezničar je počeo opadati u formi, a u utakmicama protiv Posušja i Tuzle, ekipa nije izgledala ni približno dobro kao ranije.

Zbog toga je večerašnji duel sa Igmanom, koji je sezonu otvorio sa tri pobjede u četiri utakmice, bio dobra šansa da se Željezničar vrati na svoj nivo. S druge strane, gosti su u Sarajevo došli sa već lijepom zalihom bodova i bez pritiska da moraju ostvariti išta.

Prvu šansu na večerašnjoj utakmici Željezničar je imao u osmoj minuti, kada je nakon jedne otete lopte Amoah zaprijetio golu gostiju, ali je Ćeman bio na visini zadatka. Potom je nakon solidne akcije šutirao i Drljo, ali je njegov pokušaj izblokiran.

Igman nije pokazao previše u prvih petnaestak minuta, ali je nakon ovog perioda igre ipak uspio uspostaviti terensku ravnotežu, a golman Muftić je sjajnom intervencijom zaustavio njegov pokušaj. Desetak minuta kasnije, golman Željezničara je uspio odbraniti nezgodan udarac sa distance, a onda je tempo igre polako počeo opadati i nisu ni jedan ni drugi tim djelovali previše dobro.

Do kraja prvog dijela, Igman je imao idealnu šansu preko Boje, koji je nakon jednog kontranapada pobjegao odbrani Željezničara, ali golman Plavih je sjajno odbranio njegov udarac, te je prvo poluvrijeme okončano bez golova.

Drugi dio je počeo dosta slično kao i prvi. Željezničar je imao ozbiljnu inicijativu, a sve je počelo kada je Biber u 47. minuti šutirao sa velike distance, ali njegov udarac brani Ćeman. Brzo potom su uslijedile još dvije šanse za domaći tim, prvo je Drljo šutirao preko gola, a onda je nakon sjajne akcije Amoah probio po lijevoj strani i ubacio na drugu stranu, odakle je probao Turanjanin, no njegov udarac je sjajno zaustavio Ćeman.

U 56. minuti, Mekić ubacuje do Haračića, koji sjajno spušta loptu do Amoaha, ali napadač Željezničara iz odlične pozicije šutira pored gola, pa rezultat ostaje nepromijenjen. Desetak minuta kasnije, malo pored gola šutira Mekić nakon što se lijepo namjestio na udarac.

Igra se malo otvorila u ovom periodu, jer je Igman imao šansu nakon prekida, ali nekoliko vezanih pokušaja gostiju je izblokirano, a onda je iz osvojene lopte Željezničar istrčao sjajan kontranapad. Odbrani gostiju pobjegao je Amoah koji je potom prebacio na drugu stativu, ali dodavanje je bilo loše i propala je jedna od najboljih šansi za domaće.

U 78. minuti, napadač iz Gane je umalo pobjegao odbrani gostiju, no gostujući su ga igrači omeli i nije uspio uputiti adekvatan udarac ka golu Igmana. Rasla je nervoza na Grbavici kako se bližio kraj utakmice, a na kraju je došlo i do nekoliko koškanja na terenu.

Ipak, bio je to samo uvod u pogodak za vodstvo Željezničara, u 86. minuti. Krpić je nakon ubačaja sa strane uspio spustiti loptu do Cocalića, a stoper Željezničara je pogodio za veliku radost domaće publike. Došlo je i do obračuna Zajka Zebe sa publikom na zapadnoj tribini, te je meč nakratko prekinut, a ritam koji je bio ionako loš dodatno je usporen.

Meč je okončan mininalnom pobjedom Željezničara, kojom se klub sa Grbavice izjednačio sa Sarajevom i Igmanom. Ova tri tima imaju po devet bodova, s tim da Sarajevo i Željezničar imaju po utakmicu manje.

FK Željezničar – FK Igman Konjic 1:0 (0:0)
Stadion: Grbavica, Sarajevo