(FOTO) Zlata vrijedna tri boda: Željezničar savladao Široki Brijeg i pobjegao iz opasne zone

Željezničar je večeras ugostio Široki Brijeg u susretu 28. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, a meč je okončan rezultatom 1:0.

Nekada su dueli Željezničara i Širokog Brijega privlačili veliku pažnju jer se u njima odlučivalo mnogo toga, što u borbi za naslove, što u borbi za plasman na evropsku scenu. No, ovaj put nije tako, a ove sezone oba tima su daleko od značajne uloge u domaćem prvenstvu. I dok je Široki uglavnom prebrinuo brige o opstanku, Željezničar je trenutno izuzetno ugrožen i čeka ga do kraja sezone velika borba da ostane u društvu najboljih, a prvu šansu da počne popravljati svoj položaj imao je večeras.

Širokobriježani su na Grbavicu stigli prilično potrošeni i umorni, ali i bez rezultatskih ambicija. Ipak, nisu došli da se predaju i nastojali su napraviti probleme svom rivalu kojem je pobjeda mnogo više značila. Već u petoj minuti, Željezničar je imao sjajnu šansu. Nakon dobre akcije, Mekić je sam izbio pred golmana Puljića, ali nije pogodio sa samo nekoliko metara. Tačnije, Puljić je sjajno reagovao i odbranio je njegov udarac.

Potom su gosti nanizali nekoliko pokušaja, uglavnom bezopasnih za gol Željezničara. Šutirao je Ćavar u jednom napadu, u drugom mu je loptu “sklonio” Cavnić, da bi potom Ilija Mašić nakon ubačaja iz kornera šutirao malo pored gola.

Potom je tempo igre malo opao, Željezničar je imao posjed lopte, ali uglavnom nije prijetio, a u 38. minuti je Štilić pao u kaznenom prostoru gostujućeg tima, no sudija Njegomirović pokazao mu je žuti karton zbog simuliranja. Domaći nisu bili zadovoljni ovakvom odlukom.

Do kraja poluvremena, imao je Željezničar još jednu šansu, ali nakon ubačaja Štilića, Boljević je glavom šutirao pravo u dobro postavljenog Puljića.

Zato je do erupcije oduševljenja došlo već na otvorenju drugog poluvremena. Igrala se 49. minuta kada je Radinović centrirao, a Krpić glavom pogađa mrežu gostiju za veliko oduševljenje domaće publike.

U naletu nakon gola, imao je Željezničar još jedan pokušaj Mekića, ali je lopta otišla pored gola. S druge strane, Prusina je šutirao sa distance u 55. minuti, ali je bio neprecizan.

Željezničar je kontrolisao dešavanja nakon vodećeg gola, iako nije pravio previše šansi, ali je bio bliži novom golu. U 74. minuti Radovac sjajno šutira, ali lopta odlazi malo preko gola, a u 77. minuti lopta odlazi malo pored gola gostiju.

Potom su gosti postigli pogodak koji je poništen zbog nedozvoljene pozicije, no odluka je bila ispravna, jer napadač gostiju Chinedu jeste bio u nedozvoljenoj poziciji kada je dotakao jednu loptu koja je završila u golu domaćih.

Potom je i Kpan pao u kaznenom prostoru domaćeg tima, ali ni ovaj put Njegomirović nije pokazao penal. Ostalo je tako minimalnih 1:0, a Željezničar sada ima 30 bodova, ovom pobjedom je preskočio Tuzlu i Igman i pobjegao iz opasne zone.