Nijemci osvajači Europske lige! Nakon drame jedanaesteraca Jakićev Eintracht bio bolji od Barišićevog Rangersa

Eintracht je na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan u Sevilli nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca svladao Rangers rezultatom 6-5 (1-1, 5-4 jedanaesterci) i bez poraza postao osvajač Europske lige.

Osvajanje naslova prvaka Europske lige bez poraza do danas je uspjelo još  samo momčadima Chelsea (2019.) i Villarreala (2021.).

Slavljem u 51. izdanju drugorazrednog europskog klupskog nogometnog natjecanja Eintracht je postao prvi njemački klub koji je osvojio (doslovno) najteži UEFA trofej nakon Schalkea 1997. godine.

Klubu iz Frankfurta ovo je prvi euruopski trofej nakon 1980. godine kada su u dvije utakmice u finalu preteće današnjeg Europa liga natjecanja bili bolji od Borrusije Moenchengladbach.

Ovim raspletom Kristijan Jakić je, uz Ivana Rakitića (Sevilla 2014.), Šimu Vrsaljka (Atletico Madrid 2018.) te Matea Kovačića (Chelsea 2019.) – postao četvrti Hrvat koji se okitio trofejem Europske lige.

Borna Barišić je u redovima Rangersa igrao do 117. minute, dok je Jakić za Eintracht na teren istrčao u 90. minuti igre.

Današnje slavlje Eintrachta, spomenimo i to, podrazumijeva da više ne postoje ni teoretske šanse da hrvatski osvajač kupa od strane UEFA-e (umjesto u Konferencijsku) bude raspoređen u kvalifikacijski put za Europsku ligu.

{eventName} Live Score

Vrlo otvorenog garda se krenulo od prvog zvižduka slovenskog suca Slavka Vinčića, njemački klub je u uvodnih nekoliko minuta konstantno kontrolirao posjed i aktivno tražio prostor u zadnjoj trećini, a formalni gosti iz Škotske su po ‘konačnom susretu s loptom’ uzvratili istom mjerom, vrlo okomito krenuvši prema vratima McGregora.

Usprkos opisanom tempu igre prvi spomena vrijedan događaj finala nije bila gol prilika već veoma neoprezan i opasan start Lundstrama koji je u 5. minuti visoko podignutom nogom zahvatio po glavi Rodea i pri tom ga raskrvario. 28-godišnji engleski veznjak prema procijeni Vinčića nije zaslužio opomenu za ovaj potez i ovakav rasplet.

Nakon petominutne pauze koja je uslijedila zbog ‘krpanja’ Rodea gledali smo nešto oprezniju igru s obje strane, no bio je to samo uvod u period potpune dominacije ‘Orlova’ koji su u 12. minuti dvaput zaprijetili McGregoru. 40-godišnjak je prvo obranio pokušaj Kamade s lijevog ruba peterca, a zatim u nastavku mirno ‘pokupio’ i dalekometni pokušaj Sowa.

Pet minuta poslije Barišić je kvalitetnom reakcijom blokirao pokušaj Knauffa s desne strane napada, a u 20. minuti mladi 20-godišnjak se odličnim potezima probio s desne strane napada u sredinu te s jedanaest metara pucao u prvi vratarev kut, ali lijepom paradom Rangersov vratar je odbio loptu u korner. Poslije tog ubačaja iz kuta ponovno je bilo dramatično pred McGregorovim vratima, lijepo je Glasnerova momčad izigrala suparnike, ali usamljeni Lindstrom na rubu šesnaesterca nije dobro zahvatio loptu, ista se odbila desno u peterac gdje je spretno no ipak neprecizno reagirao N’Dicka koji je glavom pucao pored prve vratnice.

Iako su Škoti imali nekoliko dobrih dolazaka u posljednju trećinu, prvu konkretniju prijetnju kreirali su u 27. minuti kada je brzu polukontru udarcem s osamnaest metara okončao Aribo koji je loptu poslao malo pored lijeve vratnice.

U narednom periodu je Kostić dvaput prijetio suparničkim vratima. Njegov pokušaj s dvadesetak metara u 31. minuti atraktivno iz voleja je otišao malo, malo iznad vrata, a minutu poslije je brzu kontru okončao još jednim nepreciznim udarcem, te je lijevo iskosa s trinaest metara poslao loptu uz suprotnu vratnicu.

Potpunu dominaciju Nijemaca Škoti su konačno uspjeli prekinuti u 37. minuti kada su poslije kraćeg pritiska izborili prekršaj visoko u napadu, a zatim je na ubačaj Barišića Lundstrom bio najviši u skoku i udarcem glavom s osam metara pod gredu natjerao Trappa na prvu ozbiljnu reakciju na susretu.

Dosta su povučenije do kraja prvog dijela igrali formalni domaćini te je van Bronckhorstova momčad bila ta koja je uglavnom dominirala posjedom, ujedno i bila konkretnija pri dolascima u završnicu. Ipak, sve što smo vidjeli u šest minuta nadoknade bio je neprecizan udarac Jacka iz vrlo izgledne i čiste pozicije sa sedamnaest metara u 45’+2 minuti igre.

nijemci osvajači europske lige! nakon drame jedanaesteraca jakićev eintracht bio bolji od barišićevog rangersa

Drugi dio igre je, kao i prvi, bolje otvorio Eintracht. Već na ulasku u 49. minutu lijepo je izigrana desna strana škotske obrane, u završnici Kamada igra za Lindstroma koji puca iz okreta s osamnaest metara, a lopta se od pete Kamare odbila tik uz lijevu vratnicu u korner.

U 53. minuti se Borre sjurio po desnoj strani šesnaesterca Rangersa i pao poslije očitog kontakta s Goldsonom, Nijemci su protestirali i tražili kazneni udarac, ali Vinčić je ostao nijem, a nakon kratke VAR provjere s nizozemskim kolegama odluku nije mijenjao.

Rangers je uzvratio u 55. minuti kada je na loptu s desne strane napada lijevo u ‘domaćoj’ obrani veliku pogrešku napravio Tuta te je u posjed došao Aribo i odigrao u prostor za Kenta, ali njegov snažan udarac iskosa s dvanaest metara je bio vrlo neprecizan.

Do vodstva je Barišićeva ekipa stigla u 57. minuti poslije nekoliko loših reakcija suparnika. Na visoku loptu prvo je nesigurno i neoprezno prema posljednjoj liniji glavom odigrao Sow, u borbi za poziciju se na tridesetak metara poskliznuo Tuta, cijelu situaciju odlično je iskoristio Aribo koji se sjurio prema šesnaestercu i s četrnaest metara pogodivši donji lijevi kut mirno matirao Trappa za 0-1 i veliko slavlje mnogobrojnih navijača škotskog kluba. 25-godišnjem Nigerijcu to je bio prvijenac u 15. Europa liga nastupu ove sezone.

‘Navalio’ je Eintracht svim silama po izjednačenje nakon primljenog pogotka. Svega dvije minute poslije u odličnoj se situaciji nečuvan na rubu šesnaesterca našao Lindstrom čiji je udarac dobrim pozicioniranjem na petercu blokirao Bassey. ‘Domaćini’ su i u ovoj situaciji tražili kazneni udarac zbog navodnog igranja rukom, ali VAR provjerom je opravdano utvrđeno da ponovno nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

U 67. minuti Glanserova momčad je poslije visokog pritiska osvojila posjed, u završnici Rode igra prekrasno u prostor za Kamadu, Japanac sa sedam metara prebacuje istrčalog McGregora, ali i okvir vrata te lopta ‘odsjeda’ na mreži.

Konstantan pritisak nakon primljenog pogotka Eintrachtu se isplatio već u 69. minuti. Poslije ubačaja sa strane u završnici je Kostić uz liniju terena oštro ubacio u sredinu gdje se fantastično pored Goldsona i Basseyja za poziciju izborio natrčali Borre i u padu s ruba peterca ‘zakucao’ loptu u mrežu za 1-1. 26-godišnjem Kolumbijcu to je bio četvrti pogodak u ovosezonskom izdanju Europske lige, ukupno 12. u svim natjecanjima ove sezone.

Do kraja ‘regularnog dijela’ susreta (pet minuta sudačke nadoknade) momčad iz Frankfurta je bila ta koja je diktirala događanja na terenu, ali pravog izazova za McGregora nije bilo, najbolju prijetnju u ovom periodu kreirao je Kostić koji se u 89. minuti iz vrlo teške pozicije lijevo iskosa sa sedamnaest metara odlučio na udarac, poslao je loptu malo pored suprotne vratnice.

U prvom produžetku su Nijemci veliku priliku imali u 96. minuti kada je Bassey pogriješio te mu se Borre sjurio po desnoj strani u šesnaesterac, ipak požrtvovni 22-godišnji nigerijski stoper uspio je ispraviti svoju pogrešku i u posljednji trenutak dodirom blokirati Kolumbijčev pokušaj s ruba peterca.

Većinom je u produžecima (pored evidentno umornih igrača) vladalo zatišje, ali Rangers je bio taj koji je uspio kreirati velike prilike za eventualnu pobjedu. U 118. minuti se Roofe sjurio po desnoj strani napada u šesnaesterac, uspio odigrati povratno u sredinu za Kenta koji je pod pritiskom Jakića s ruba peterca pucao snažno u okvir, ali čudesnom refleksnom reakcijom nogom veliku, veliku obranu je upisao Trapp. U nastavku je odbijenu loptu sa sedamnaest metara kvalitetno ‘raspalio’ S. Davis, a Jakić glavom odbio van igre malo iznad okvira, no suci nisu vidjeli i svirali evidentan korner za Škote.

Osim spomenutog, vidjeli smo još snažan udarac Barišića s dvadesetak metara u 107. minuti, išlo je to ravno u dobro postavljenog Trappa – te udarac drugog Hrvata u finalu – Jakića, koji je također iz velike udaljenosti pokušao matirati suparnika, on je bio neprecizan i poslao loptu malo iznad okvira vrata.

U izvođenju jedanaesteraca njemačka momčad je bila sigurna i u mrežu pospremila svih pet serija izvođenja dok je za Škote jedini nerealizirani jedanaesterac bio u četvrtoj seriji kada je Trapp obranio zaista loš udarac Ramseyja.

Jedanaesterci:
Rangers: Tavernier pogodak, S. Davis pogodak, Arfield pogodak, Ramsey – obrana Trapp, Roofe pogodak
Eintracht: Lenz pogodak, Hrustić pogodak, Kamada pogodak, Kostić pogodak, Borre pogodak.

Europska klupska finala svoj će nastavak imati u srijedu 25. svibnja kada se u Tirani u okviru trećerazrednog UEFA natjecanja sastaju Roma i Feyenoord, a zaključak sezone 2021/2022 i veliko finale Lige prvaka između Liverpoola i Real Madrida na rasporedu je u subotu 28. svibnja u Parizu.