Međutim, odluka o skraćenju Prve lige FBiH nije usvojena zbog nedostatka potrebnih glasova, javlja Faktor.
Na Skupštini, koja broji 40 delegata, prisustvovalo je 30 delegata, a za donošenje odluke je trebalo glasati tri četvrtine prisutnih članova, odnosno svi prisutni. Ipak, jedan delegat je bio protiv, te odluka nije prošla.
Prema informacijama sa portala Faktor, planirano je da se u narednim danima održi nova Vanredna Skupština kako bi se ispunile obaveze prema FSBiH. Njihov zahtjev je bio da se liga skrati, a nova Skupština će biti sazvana najkasnije za deset dana.
Originalni prijedlog je bio da se u naredne dvije sezone Prva liga FBiH smanji na 16 klubova, a zatim od sezone 2026/27 na 12 klubova. Međutim, delegati su danas glasali o izmjenjenom prijedlogu rekonstrukcije takmičenja.
Prema novom prijedlogu, u sezoni 2025/26 liga će se smanjiti na 14 klubova (što je zahtjev FSBiH), a od sezone 2026/27 Prvu ligu FBiH će činiti 12 klubova.
Također, planirana je rekonstrukcija i drugih liga, te umjesto dosadašnje četiri, igrat će se dvije Druge lige FBiH.
Izvor: ( sport1.oslobodjenje.ba / Fudbalski.com )


