Srbija nakon velike drame do vrlo važne pobjede u Istanbulu

Reprezentacija Srbije slavila je i u drugom susretu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, a ovoga puta bila je bolja od Turske u Istanbulu 72:79.

Momčad Svetislava Pešića krenula je odlučno od početka i upisala pobjedu u ovom susretu. Turska je na početku vodila 5:4, a Srbija je od tog trenutka povećala prednost koja je ubrzo došla do dvoznamenkaste brojke.

Jokić je odlično krenuo u susret, kao i ostatak prve postave u kojoj su bili Lučič, Marinković, Kalinić i Micić. Posebno dobru rolu imao je Vladimir Lučić koji je u petercu potpuno blokirao Cedija Osmana. Srbija je imala sjajnu obrambenu igru, što je rezultiralo rezultatom 26:11 nakon prvih 10 minuta.

Druga trećina počela je u sličnom stilu, iako je izmijenjena cijela petorka. Gudurićevom tricom i Lučićevim košem Srbija je napravila maksimalnih 32:13. Turska je šutirala za tri poena i uz jednu jako lošu odluku sudaca da ne dosude prekršaj Jagodić-Kuridža spustila se na 11 koševa, ali od tog trenutka Srbija je ponovno digla ritam, a Jokić je laganim poenima ponovno povećao vodstvo. Na kraju je Nikola Kalinić košem s pola terena postavio konačnih 28:47 za uvjerljivu prednost Srbije.

Treća dionica počela je dobro za Srbiju, tricom Kalinića došla je do maksimalnih plus 21, no od tog trenutka krenula je sjajna igra Turske. Domaćin pravi seriju 12:0 koju prekida Lucić nakon ofenzivnog skoka.

Uspjeli su Pešićevi izabranici malo pritisnuti Turke u obrani, no loš trenutak je bio kada je sredinom treće dionice Vladimir Lučić dobio četvrtu osobnu grešku, a ubrzo i tehničku, što je značilo kraj utakmice za momčad sjajno krilo.

Turci su došli na minus 7 i uveli utakmicu u kritičnu fazu za Srbiju. Marko Gudurić preokrenuo je prvo tricom, a potom i asistencijom za tricu Marka Jagodića-Kuridže, a Srbija je minutu prije kraja treće dionice imala prednost od 13 poena.

Do kraja je Turska ubacila 5 poena, a Srbija preko Milutinova za konačnih 55:65 nakon 30 minuta igre.

U četvrtoj dionici Turska je nastavila smanjivati ​​prednost pa je nakon 2 minute igre došla do 62:66. Srbija je djelovala neorganizirano i potpuno van ritma. Situaciju je opet prelomio Marko Gudurić tricom, a Turska je tražila time-out kod 7 poena za momčad Svetislava Pešića.

Srbija je potpuno stala u napadu i bilo je vrlo teško dolaziti do pozicija za postizanje koša. Turci to koriste preko Cedija Osmana koji veže 8 poena i Turska dolazi na 71:71 3 minute prije kraja i prava je drama u Istanbulu.

Povela je Srbija preko Jokića 71:72, a onda su suci svirali nevjerojatan faul u napadu na srpskog centra, nakon čega je i Kalinić dobio tehničku pogrešku, a Turčinu su ponovno izjednačili.

No, Cedi Osman u nizu radi dva prekršaja u napadu, a na drugoj strani Kalinić tricom i Gudurić penalom povisuju na 72:77. Nakon dva promašena Šenguna, Jokić je u kontranapadu pogodio za 72:79 i Srbija je bila na pragu pobjede.

Kod pobjednika najučinkovitiji je bio Nikola Jokić s 24 koša, a odličnu partiju odigrali su Gudurić i Kalinić s 14 koševa. Lučić je bio dvoznamenkasti s 11 poena.

Kod Turaka Osman je ubacio 22 poena, Korkmaz 18, Sengun 17.

Srbija i Turska sada imaju skor 2-3.