NS Federacije Bosne i Hercegovine je danas, na preporuku Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine, donio odluku o skraćivanju Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine od sezone 2025/2026.
Zadovoljstvo takvim ishodom očigledno dijeli Vico Zeljković, predsjednik bh. fudbala, koji je izjavio:
– Već duže vrijeme se raspravljalo o smanjenju broja ekipa u najkvalitetnijem fudbalskom takmičenju u BiH. Postojao je jedinstven stav da bi takva odluka bila korisna za podizanje kvaliteta lige i fudbala u BiH. Od sljedeće sezone, WWin liga će imati 10 ekipa, smanjivši se na 14 klubova na inicijativu Prve lige Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine. Ovo će dodatno podići kvalitet i omogućiti više kvalitetnih utakmica. Sljedeći korak je formiranje jedinstvene druge lige, o čemu ćemo detaljnije razgovarati u narednom periodu.
Pored seniorskog fudbala, plan je da se kroz reorganizaciju omladinskih takmičenja poboljša kvalitet rada i natjecanja u mlađim kategorijama. Razmatra se uvođenje takmičenja za dječake do 13 godina na nivou BiH, kao i U-21 lige, te dodatna reorganizacija liga na nižim nivoima, s ciljem pružanja više kvalitetnih utakmica djeci i olakšavanja tranzicije između kategorija.
Naravno, ne zaboravljamo ni ženski fudbal, gdje je postignut značajan napredak u posljednjim godinama, sa transferima u najveće evropske klubove. Temelj svega je kvalitetan rad u mlađim kategorijama, te razmatramo mogućnost “otvaranja” Premijer U-17 lige, u kojoj bi mogle učestvovati i ekipe koje ne igraju u Premijer ligi za seniorke, poručio je Zeljković.
Izvor: ( sport1.oslobodjenje.ba / Fudbalski.com )


