(FOTO) Derbi obilježili crveni kartoni, loša predstava sarajevskih rivala

Željezničar i Sarajevo večeras su na stadionu Grbavica odigrali 152. sarajevski gradski derbi, a meč je okončan rezultatom 0:0.

Nakon dva uzastopna meča sa velikim brojem golova i sa uvjerljivim pobjedama Sarajeva, a potom Željezničara, večeras je odigran i treći ovosezonski derbi, a očekivanja su sa obje strane bila velika i od njega. Željezničar je u utakmicu ušao sa pretposljednjeg mjesta na tabeli, ali i nakon prve gostujuće pobjede u sezoni, i to vrlo uvjerljive, kod Sloge. S druge strane, Sarajevo je u novom sistemu igre sa tri igrača u zadnjoj liniji povezalo tri pobjede, postiglo veliki broj golova i počelo djelovati bolje nego u ranijem dijelu sezone.

Večerašnji meč je nosio i jednima i drugima veliki značaj sa rezultatskog aspekta, a bilo je to vidljivo na samom terenu od početka. Nisu se ni jedni ni drugi uspjeli nametnuti igrom, a iako nije bilo previše prekršaja, koliko ih često zna biti u derbijima, bili su itekako oštri.

Prvu šansu vidjeli smo nakon sedam minuta igre, kada je nakon centaršuta sa desne strane Krpić glavom šutirao pored gola Sarajeva. Desetak minuta kasnije, velika šansa na drugoj strani. Mustafić je prošao po lijevoj strani i ubacio je do Keremeha, a njegov udarac iz vrlo dobre pozicije odlazi malo pored gola.

Već u narednoj minuti, Julardžija na sredini pravi prekršaj nad Hirošem, koji ga otvorenom rukom udara, te dobija direktan crveni karton. Isključenje veznjaka Željezničara potpuno je umrtvilo ionako usporenu utakmicu, a Sarajevo je preuzelo sredinu terena, pri čemu se naročito isticao mladi veznjak Muhamed Buljubašić. No, šansi gotovo da i nije bilo.

U samoj završnici poluvremena, raspoloženi Kyeremeh bježi Cocaliću i izbija u gol šansu, gdje ga sa obje ruke s leđa zaustavlja Edin Cocalić, te dobija drugi crveni karton za domaći tim.

Bio je Željezničar od tog momenta u velikim problemima, ali već na poluvremenu, i Slaviša Radović je dobio crveni karton u svlačionici nakon naguravanja sa Semirom Štilićem.

Tako su nakon samo 45 minuta ekipe ostale oslabljene za čak tri igrača, a bilo je apsolutno neizvjesno kako će izgledati nastavak meča. Sarajevo je drugi dio otvorilo puno bolje i zaprijetilo je već iz prvog napada, no Mustafić je šutirao umjesto da proba ubaciti u sredinu i propala je šansa za Bordo tim.

Sarajevo je potpuno dominiralo posjedom lopte u drugom dijelu susreta, ali imalo je velike probleme da zaprijeti golu domaćina, dok je Željezničar u 55. minuti prvi put zaprijetio. Pokušao je sa velike distance Amoah, bio je njegov udarac dobar, ali ipak malo neprecizan.

Pet minuta kasnije, imao je šansu Buljubašić, ali njegov pokušaj sa distance uspješno su izblokirali odbrambeni igrači domaćina. Potom su domaći uspješno očistili loptu skoro sa gol linije u velikoj gužvi koja se stvorila nakon ubačaja Hasića, da bi u 70. minuti udarac Renana uspješno zaustavio golman Željezničara Muftić.

Čuvar mreže Plavih potom je osujetio i dva pokušaja Duljevića, da bi na drugoj strani pokušaj Amoaha zaustavio Iliev. U 80. minuti svoj je udarac sa distance isprobao i Soldo, ali nije bio precizan. Zatim je u 82. minuti nakon ubačaja Beganovića Čataković probao glavom, ali je opet Muftić bio oprezan. U 88. minuti je Selimović gađao sa distance, ali nije bio prezican.

Do kraja meča, Sarajevo je imalo ogromnu šansu kada je Beganović prošao po desnoj strani i ubacio, ali je Muftić odbranio udarac Mehmedovića glavom.

Promjene rezultata nije bilo, pa Sarajevo sada ima 41 bod, dok Željezničar ima 27 bodova.

FK Željezničar – FK Sarajevo 0:0 (0:0)
Stadion: Grbavica, Sarajevo
Gledalaca: 12000
Sudija: Ermin Sivac (Zenica)
Strijelci:
Žuti kartoni: Krpić, Štilić, Ovčina (Željezničar), Radović, Julardžija, Kyeremeh, Čelik, Mustafić, Aničić (Sarajevo)
Crveni kartoni: Hiroš (Željezničar) – 20, Cocalić (Željezničar) – 45+2, Radović (Sarajevo) – poluvrijeme

FK Željezničar: Muftić, Galić, Radinović, Cavnić, Cocalić, Boljević (46. Amoah), Karić, Mekić (46. Selimović), Hiroš, Štilić (46. Ovčina), Krpić (90+3 Bismark). Trener: Bruno Akrapović.

FK Sarajevo: Iliev, Beganović, Soldo, Čelik, Aničić, Radović, Julardžija (56. Renan), Buljubašić (66. Duljević), Mustafić, Kyeremeh (46. Hasić), Čataković (84. Mehmedović). Trener: Simon Rožman.