Irfan Peljto, najbolji bh. sudija, prije desetak dana je sudio derbi 13. kola Premijer lige BiH na Koševu između Sarajeva i Borca, koji je završen rezultatom 1:1, a nekoliko dana kasnije, otputovao je u Hamburg, gdje je dijelio pravdu na meču Lige prvaka između Shakhtara i Barcelone.
Gostujući u jutarnjem programu BHT1, Peljto se, između ostalog, osvrnuo na derbi između Sarajeva i Borca, kojeg je sudio, te je poručio kako je taj meč imao negativnu konotaciju, po pitanju medija.
– Utakmica Sarajeva i Borca imala je negativnu konotaciju, po pitanju medija, a ja sam smatrao da je to bilo previše ‘napumpano‘. Ipak, to sport, to su dvije ekipe koje su u vrhu bh. fudbala i koje su na terenu pružile ono što se od njih očekivalo, fudbalsku predstavu. Koja je bila teža? U poređenju sa mojim naporom tokom utakmica, mogu vam reći da je puno teža bila Sarajevo – Borac nego Shakhtar – Barcelona. Da li je to psihički ili je neki dodatni pritisak, možemo to analizirati, poručio je Peljto.
Potom je otkrio kako teče proces pripreme za utakmice koje sudi.
– Za utakmicu Sarajevo – Borac pripremao sam se isto kao i za Ligu prvaka. Sam značaj te utakmice tražio je od mene da se sa svojim asistentima pripremim pet dana prije. Uradili smo analizu, pripremili se i pokušali da zanemarimo napise i prepucavanja koja se ne tiču nas. Na kraju, mogu reći da mi, kao sudije na terenu, možemo biti zadovoljni i reći da smo opravdali povjerenje Fudbalskog saveza BiH, kazao je Peljto.
Kompletno gostovanje Peljte u jutarnjem programu BHT1 možete pogledati na videoprilogu ispod teksta.


