Kalesić riješio derbi sezone, Sloboda pred povratkom u elitni rang bh. fudbala

Fudbaleri Slobode su u derbiju 21. kola Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine savladali u Olovu Stupčanicu sa minimalnih 1:0, a gol odluke je postigao Dino Kalesić.

Već na samom početku utakmice gostujuće ekipu je zadesio veliki peh. U petoj minuti utakmice Muharem Čivić je doživio povredu i nije bio u mogućnosti da nastavi utakmicu, što je zasigurno u mnogome poremetilo planove Zlatana Nalića za ovaj meč. Umjesto njega na teren je ušao Adis Hadžanović, a da jedna nevolja ne dolazi sama pokazalo se dvadesetak minuta kasnije kada se i Hadžanović povrijedio i također morao izaći iz igre.

Nije u prvih dvadesetak minuta igre bilo većih uzbuđenja, a onda pogodak. Iz prve prave šanse na utakmici Sloboda dolazi do vodstva, a strijelac je na jako lijep način bio Dino Kalesić. Ni nastavak prvog poluvremena ne donosi neku pretjerano sadržajnu utakmicu. Bio je ovo jedan dosta borben meč, a kao da je važnost meča, ali i pretoplo vrijeme za ovo doba godine “ubilo” ritam utakmice.

Stupčanica je postigla pogodak u samom finišu prvog poluvremena, kapiten Munib Karahmetović je pogodio mrežu Tuzlaka, no pomoćni arbitar Enes Đozić iz Sarajeva je podigao zastavicu i čini se pogriješio, tako da je ostalo na poluvremenu 0:1 za Slobodu.

Drugo poluvrijeme sjajnom šansom otvara domaći tim. Stefan Božić slabo šutira iz jako dobre pozicije i propada prilika da se na početku drugog poluvremena i stvari vrate na početak.

Ni nastavak susreta nije donio neke veće šanse, uglavnom se povremenim šutevima sa distance probao ugroziti protivnički golman, ali promjene rezultata nije bilo. Stupčanica je do još jednog pogotka došla u 89. minuti, ali je i on poništen. Ovaj put je mrežu zatresao Abdullfatai Shuaib na asistenciju Stefana Božića, ali je prilikom skoka napravio faul nad Azirom Muminovićem i Nihad Ljajić je poništio gol.

Do kraja susreta Stupčanica je posljednji put pokušala da pritisne zadnju liniju Slobode i ugrozi gol Muminovića, ali nisu uspjeli u tome, pa Tuzlaci slave ogromnu pobjedu.

Sloboda sada ide na +7 u odnosu na Stupčanicu i čini se da se polako raspetljava borba za titulu prvaka Prve lige Federacije BiH i ulazak u WWin ligu Bosne i Hercegovine.